ЕКОЛОГИЧНИ ПОЧИСТВАЩИ ПРЕПАРАТИ MULIERES (РЕВЮ)

Наскоро промених слогана на блога на “Rada goes green”. Защото това е път, по който всеки от нас върви с различна скорост, изживява го индивидуално. Понякога е равен, плавен и лесен, друг път е стръмен и изпълнен с препятствия, които са готови да ни откажат, а може и да се случи да се отклоним и трудно да проследим трохите наобратно. И – изненада! – крайна точка няма. Има само една посока, която ни дърпа и показва верния път. 

Така че съм решила да ви показвам малко по-практичната част на нещата: да ви споделя от къде пазарувам, с какви трудности се сблъсквам, да ви покажа женската си козметична чантичка.. А днес започвам от кофата и парцала. С първите раззеленени дни предстои и голямо пролетно почистване. Признавам си, има домакински задължения, които ме вбесяват до болезнена скука (гладене и прозорци…), но имам и някои супер любими неща (освен готвенето) – като пускането на пералня и миенето на чинии, например. Кои са вашите любими?

И колкото повече вървиш по “зеления” път, толкова повече ти намалява “багажът”. Редуцираш “парцалките”, заменяш това и онова, все по-рядко ходиш до кофата, рязко намаляваш и тубичките и шишенцата в банята и кухнята. Осъзнаваш, че един сапун върши работа за 5-10 продукта в 1, а за останалото започваш да отваряш очите си на четири за по-устойчиви и природосъобразни алтернативи. Затова са и алтернативи, все пак – нито ще ви посъветвам да не ползвате шампоан, за да не купувате (#nopoo) такъв, нито да ходите без грим по улиците по същите причини. 

Разбира се, това важи с пълна сила и за хигиената у дома. Вносителите у нас Amala ме поканиха да тествам техните еко препарати с марка Mulieres (от часовете по латински си спомням, че това значи “жена” в мн.ч.), а днес ще ви споделя впечатления от трите месеца, откакто са на рафта ми. Спрях се на универсален почистващ препарат с аромат на гора, и перилен препарат с аромат на роза. Тествани от мен съответно върху огледала, плотове, подове, рамки на прозорци и душ кабина, и върху цветно, бяло и смесено пране, включително чаршафи. (Снимки с преди/след ще видиш по-надолу в текста) На листовката пише, че дори могат да се накиснат плодове и зеленчуци без проблем!

Mulieres идват от Естония, а началото на компанията идва тогава, когато бебчето на създателите проявава всевъзможни алергични реакции. Аз съм с изключително суха и чувствителна кожа, предразполагаща към дерматит, и затова винаги имам по още едно наум, когато избирам какво слагам върху си, било то дреха, козмeтика или бижу. Отдавна съм силно привлечена от скандинавските и прибалтийските страни, мисленето им и цялостния лайфтайл в тези райони, но това е съвсем друга тема, хаха.

Още миналата година, когато видях картонените опаковки на продуктите, ахнах. Мислех си, че са изцяло хартиени, въпреки че добре знам, че за да се задържи каквато и да било течност вътре, би трябвало да имат прозрачно или алуминиево фолио, подобно на тетрапак опаковките. Е, оказа се, че отвътре има плик от по-твърд найлон, който впоследствие може да се почисти и рециклира, а картонената опаковка да се преизползва, компостира или също рециклира. Това първоначално разочарование обаче не ме обезсърчи, защото добре знам какво количство боклук и токсични опаковки имат конвенционалните препарати по принцип. (А тук е 70% по-малко). Осъзнавам необходимостта съдържанието да остане непокътнато, работещо и най-вече здраво при траспортирането.

Нагледен пример как могат да се upcycle-нат празните опаковки в саксии, съдове за разсад или просто кутии за съхранение 🙂

Като оставим настрана иначе естетическата отвън опаковка, и цената ми се стори по-висока. Истана обаче е, че препаратите (1-1,5 л.) са концентрирани и се равняват на няколко други, взети заедно. А това впоследствие може да се отрази положително на бюджета ви 😉 За почистване на пода използвам една-две капачки “Nordic Forest” за цяла кофа. А в стара бутилка с помпичка разбърквам една капачка на 500 мл вода. Оставям малко въздух, за да може да се “разджурка” и си имам цяло шише препарат, което стига за две-три основни почиствания на повърхностите.

За прането установих, че топки за многократна употреба за мен не сработват, затова отдавна търсех и течна и по-екологична алтернатива на познатите, силно ароматизирани перилни препарати. Избрах “Rose Garden” и установих, че работи най-добре на ниски градуси – 30-40, и на малко по-дълга програма, например 2 часа. За упорити петна използвам предварително втриване на сапунче върху засегнатите места. Накрая изваждам свежо пране, без следи от грим, пот, храна и т.н. Не харесвам сушилнята, използвам сушилник или балкон, и естествения ефект на слънцето и вятъра. 😉

Самите препарати ухаят приятно, но ароматът не се запазва при употреба – нито гората, нито розите в случая. Затова към почистващите продукти добавям капка-две етерично масло от портокал, лимон или мента (последното по-малко, защото го пестя за дифузера, хаха). Прането няма нужда от допълнителни омекотители, Mulieres се справя супер и без тях! Е, за приятен аромат отново на помощ идват маслата, или впръскване на лавандулова/розова флорална вода на току-що извадените дрехи от пералнята. Така отново избягвам синтетики, и освен че съм чиста, ухая пролетно и приятно.

На горната снимка вдясно се вижда непочистената част, за разлика от минатата вляво.. А пластмасовият шампоан не е мой, разбира се : )
Когато ваната се запушваше и след всяка баня остава това…

Препаратите са на основата на маслото от маслина, което е известно с употребата както в кулинарията, така и в козметиката, най-често в сапуни. Аз самата от половин година ползвам почистващ продукт за лице с маслина, за да премахна вторично грима си вечер и се усещам освежена и хидратирана. Екстра върджин маслото е най-полезно, тъй като е студено пресовано и не съдържа последваща обработка и смеси. Маслото от маслина е това, което действа омекотяващо; използва се като базово масло и се сработва много добре се етерични масла, които заедно “да си свършат магията”. Освен гърците, и египтяните са му били верни фенове още преди векове, като за го изполвзвали освен в разкрасителни терапии, то и като овлажнител, почистващ и антибактериален агент.

Натриевият бензоат от етикета със съставките може да се стори на някой познато, тъй като преди време се е ползвал като консервант в буркани и туршии. Има противоречиви мнения за неговата полезност, но това е що се отнася до употребата му в хранителни продукти. Натриевият бензоат обаче не се приема от тялото, и ако попадне там, си проправя път за 24 часа. Употребата му е определена като безвредна, ако е под 0,1%. 

Калиевият сорбат, друга описана върху етикета съставка, е добавка, също използвана като консервант. Познат е с действието си срещу микроби, потискането на плесени и други подобни. Също е безопасен и нетоксичен в дозировката (милиграми).

Накратко – продуктите Mulieres си вършат работата успешно: почистват, дезинфекцират, освежават. Премахват и по-дълбоки замърсявания с повечко търкания и по-неразредена концентрация. Използвах и памучна кърпа, но върху нея по-лесно се наслагва прах, така че разчитам на гъби луфа и микрофибърите, които така или иначе вече имам вкъщи. (Припомняйте си, че zero waste doesn’t always mean plastic free). Ароматът не се проявява като очакваното, но това ми позволява да сменям с каквото пожелая допълнително масло или без нищо, въобще. Все пак повечето ароматизанти, съществуващи на пазара, вкюлчително в препаратите, са синтетични, и могат да предизвикат минимум астма и алергични реакции.

Допадна ми това, че продуктите са веган и са сертифицирани и с Ecocert (вижда се на горни снимки), добре познат знак на всеки, когото го е грижа. Бонус точки печелят, че са концентрирани и се задържат за по-дълго време на рафта, така че може да се нарече инвестиция. 

Не ме бива особено все още с homemade смесите за почистване с подръчни материали, и все още съм на етап експериментиране. Преди да споделя повече, търся алтернативи с по-изчистен състав и натурални съставки, щадящи кожата. 

Къде можете да откриете продуктите Mulieres в България? В уебсайта на Amala, тяхната фейсбук страница, в магазин Домашница, по време на Фестивала Свободата да бъдеш през април и други изложения и базари.

**Използвайте код “spring” за 12% отстъпка при поръчка през https://amalabg.com/. Кодът е валиден до 22.03.2020 🙂

*Публиказията е спонсорирана от Amala, но всички мнения са изцяло мои и базирани на личен опит и наблюдения.

thrift sheep

Последвай ме: Facebook // Instagram // YouTube // Podcast

Liked it? Take a second to support thriftsheep on Patreon!
Become a patron at Patreon!
if ( has_post_thumbnail() ) { the_post_thumbnail(); }

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *