Какво по-естествено продължение на рецептата за крем супа от тиква в предишния блог пост, от друга рецепта с тиква? За мен няма нищо по-есенно от това! Цвета, аромата, вкуса на всичко сезонно!
Преди време ви споделих уикендския брънч у дома с мини протеинови палачинки по рецепта на моята приятелка Лили, но този път реших да импровизирам и да намеся тиквата в неделната палачинкова ситуация.
Вж. още: Рецептата ми за най-яките нормални веган палачинки
Междудругото… Напоследък наблягам повече на рецептите тук, но може би вече си разбрал какво подготвях в последно време – дадох старт на своя Thrift Sheep Podcast. Слушай ме на този линк и следи новостите, защото скоро пускам епизод 02.
За 2 порции тиквени палачинки ще са ви необходими:
- 100 гр. овесено брашно или фини овесени ядки – в случая фини безглутенови;
- 1 ч.ч. друго брашно по избор, аз използвах сусамово;
- 3 средноголеми парчета (сварена) тиква;
- 1 с.л. канела на прах;
- ванилова есенция;
- 1 ч.л. бакплувер;
- 2 с.л. сироп агаве или мед;
- 2 с.л. ленено семе, по-добре смляно;
- 250 мл. ядково мляко;
- кокосово масло за тигана;
- Тиквата се измива, нарязва и сварява. Ще ти спести много време, ако я приготвиш от предния ден. Така ще имаш и вече изстудена тиква – оставащото количество може да сътвориш на супа, мъфин, кекс или гарнитура пюре.
- Лененото семе се накисва за 15-на минути във вода, оставя се настрани;
- Тиквата се отцежда, изстисква и тн. действия, свързани с намаляването на водата до минимум, за да станат палачинките на палачинки, а не на пюре.
- В блендер се изсипват първо течните съставки – млякото, ванилията и агавето, а после и сухите – овесени ядки, канела, бакплувер. Тук добавям и тиквата – но парче по парче, за да преценя на око сместа, дали има нужда от повече тиква, брашно или течност. Ако тиквата не е изцедена добре, се добавя още брашно, блендира се на почивки и с разбъркване, за да не се затормозява машината.;
- Добавям тук и лененото семе – така, както си е на “желе”, и ще послужи за спойка. Разбърква се отново. Сместа трябва да е полутечна и приятно оранжевикава.
- През това време загрявам тигана на горещ котлон, разтапям чаена лъжичка кокосово масло за “летящ старт”. После температурата на котлона се намалява, за да не загоря палачинките.
- С черпаче се излива сместа върху тигана – моят (тиган) събира по две или три едновременно. Когато започнат да се появяват мехурчета – се обръщат с шпатулка.
- Украсявам с агаве, семенца от нар, канела, банан и сурови ядки. Пускам две кафета и се наслаждавам на човека с другата порция 🙂
Не забравяй да ми изпратиш снимки, ако решиш да приготвиш рецептата!
До следващия път 🙂
thrift sheep