В момента на писането на тези редове се намирам в планината, с величествена гледка към най-високия връх на Стара планина. Последните лъчи за деня (и за лятото) огряват склона, а аз разсъждавам върху случките това лято. Хем много неща се случиха, хем нищо особено.
Винаги съм се чувствала особено свързана с природата и все съм се чудела как да предам това усещане, по възможност и да “заразя” някого с него.
По време на инициативата “Юли без пластмаса” в България се включиха стотици хора с желание да променят повече или по-малко от навиците си и да намалят приръсъствието на пластмаса в живота си. Група зелени организации обединиха сили, аз бях свидетел на процеса отрано, но някак останах само проводник на идеите. Затова и помислих – как бих могла аз да допринеса? Какво още бих могла да сторя?
Свързах се с Вера от Green Revolucia с предложение да направим нещо повече от обикновен giveaway. А именно – да предизвикаме хората през август да почистят около себе си, когато ходят на море, в парк или на планина, а ние да наградим някого накрая. Така се роди #ЧИСТОЛЯТО, който привлече десетки съмишленици от бизнеса, които поискаха да подкрепят идеята.
Силно вярвам, че доброто е заразно. Също така вярвам, че планетата е нашият общ дом и това, че някой друг се отнася към нея с пренебрежение и е оставил боклука си на произвола, не означава, че ти трябва да го прескочиш.
Очакванията ми не бяха големи. Все пак повечето онлайн игри са по-”мързеливи”, ако мога изобщо да ги определя така. Отбелязваш приятел, последваш профил, споделяш снимка в стори. Но колко ли човека щяха да направят почистване на градинката пред блока си? Предизвикателството ЧИСТОЛЯТО се състоя между 03 август и 03 септември 2020 г. и привлече над 95 участия по света и у нас.
Не беше нужно да пълниш по три чувала – достатъчно бе да вдигнеш боклук, чието място не е там, където си го намерил, да щракнеш “реколтата си” и да я споделиш в пост или стори в Instagram.
В началото на септември изтеглихме победителите, които бяха 6 на брой, а много ми се искаше всеки да получи по нещичко повече от вдъхновение и “добра карма”.
Благодарности към партньорите на проекта: Green Revolucia, Eco Switch, Libyana Lave, Tierra Verde Bulgaria, Designitsa, Valdera Life. – YOU ROCK!
♥ ♥ ♥
Някои от местата, от които се включиха съмишлениците на каузата:
- Белене, река Дунав;
- Баш Бунар, Ловеч;
- река Огоста;
- София; Камбаните;
- Рила;
- връх Вихрен;
- язовир Белмекен;
- Враца и водопад Боров камък;
- Варна, Петрич кале, Фичоза, Кранево, Шабла, Крапец, Езерец;
- Крайморие, Слънчев бряг, Шкорпиловци;
- Бургас, Солниците, Синеморец, Ахтопол, Китен, Приморско, Алепу, Царево;
- Лайпциг, Германия;
Сред “съкровищата”, които намираха нашите откриватели са:
- вестници и списания;
- автомобилни емблеми;
- водомер;
- маркуч;
- леген;
- каска;
- обувки и джапанки;
- латекс;
- гъби за съдове;
- мокри кърпички;
- лекарства;
- кофички от мляко и сладолед;
- опаковки от вафли, меденки, сокчета и обелки от кренвирши;
- много цигарени кутии, фасове, сламки, лъжички, бъркалки и близалки;
- тарелки, кенчета, чаши, капачки;
♥ ♥ ♥
Мисля, че статията е хубав повод да ви запозная с нещо, наречено “бранд одит” (brand audit). Неотдавна приятелите от “За Земята”, по време на годишното си планинско почистване, съставиха такъв одит спрямо отпадъците, на които са се натъкнали в Рила. Те споделиха шаблон, по пример на Break Free from Plasic, към които изпратих своите резултати за съставянето на общ доклад по темата.
♥ ♥ ♥
Разпитвах подробно участниците в “Чисто Лято” къде са били, какви са били впечатленията им. За щастие, имаше случаи, в които хората едва-едва пълнеха шепите си – все пак какво по-хубаво от чист въздух и чиста природа? В долните редове споделям и някои от отзивите и признанията на участниците, които те споделиха с мен:
“Предния ден видях колко е мръсно и вдъхновена от твоята инициатива, си взех пликче за следващия ден.”
“Не е достатъчно само да се оплакваме и да бездействаме, а е по-добре ние самите да бъдем добрият пример”.
“Примерът Е важен! Когато излизам на разходка с един приятел, все ме вижда да обирам разни боклуци, и последния път той сам почна да събира и да ги носи в контейнерите за рециклиране!”
“Предизвикателство, в което самото участие е награда!”
“Някои събират мидички на плажа, а аз се разхождам на лов за боклучета..”
“Въпросът, който винаги ме гложди, е колко трудно може да е да не оставаш следа?”
“Надявам се хората да продължават да го правят, дори да не го показват в социалните мрежи!”
“Мен първият път ме беше срам и нищо не събрах. Страх ме беше (…) да не ме вземе за луда. После си казах, че няма какво мен да ме е срам, а тези, които мърсят. Така че за себе си знам, че преодолях един глупав страх от това да събирам боклуци в торбичка. Казах си, че кой каквото иска да си мисли за мен – аз искам да живея на чисто и приятно, и да не вадя фасове измежду пръстите си на плажа. Всички, които събираме боклук, сме добрият пример и не се знае кой има нужда да ни види, за да се престраши да направи същото.”
♥ ♥ ♥
… Накратко: БЛАГОДАРЯ! Дори да сме замислили и един човек, предизвикателството е увенчано с успех. Можех да направя опит да изчисля приблизително колко боклука сме успели да съберем всички заедно, но от една страна това е доста относително, от друга – хич, ама хич ме няма с цифрите.
Споделям тези редове повече от месец след края, за да припомня, че не ни е нужен хаштаг или игра, за да предаваме добро и да се учим взаимно на полезни навици. Предизвикателството продължава, макар и без формАта на игра – да поддържаме средата си чиста и спретната и да имаме #чистапролет, #чистолято #чистаесен, #чистазима… 🙂
P.S. Под този текст ще откриете някои от кадрите, които участниците поделиха в Instagram. И все пак има още, които не успях да вмъкна днес.
thrift sheep