ДОМАШНИ ВЕГАН БУРГЕРИ? ДА, МОЛЯ!

 

Не отричам, че получавам в отговор скептични погледи, когато заговоря на месояден за “веган бургери”. За тези чудесии тук обаче, освен опити за злепоставка в интернеДа, че меся кайма (от цвекло tho), получих и одобрението на няколо карниста. И то от мъжки пол!
В България все повече популярност добива бургер културата. Дори гурме ресторантите експериментират в комбинациите хлебче-месо-зеленчуци, а пък дори ресторантите с нарисувани разчленени крави по стените се отвориха към тревопасния свят, предлагайки малко или много веге опции.

малките радости в живота

Докато уморена гризвах първия си истински веге бургер, облизвайки хумус и сос от броколи от пръстите си на тротоара в Пиза, си мислех как това наглед невзрачно местенце, едно от стотиците тайни италиански площадчета, ощастливява един озверял веган на път. Без претенции, с усмихнат човечец, в кухня колкото за него и една дузина питки, а никъде дори не пише, че предлагат постни ястия. Разкошно удоволствие (още по-сладко е, когато рядко си го позволяваш!) за 4 евро, което си е направо нищо.
Тук някои ресторанти предлагат бургери с гарнитура до 20 лв. на порция, а дори безмесните надвишават 10 лв.
Не е чудно, че си позволяваме да преядем с не един, а цели два домашни веге бургера. А стойността им е не повече от 4-5 лв!

За питките се доверявам на омайващите аромати, носещи се от Jovan – холандска пекарна с няколко адреса в столицата. Прясно изпечени бургер хлебчета в пакет от 4 бр. за 2,99 лв. Приготвям 10-на бургера от леща и цвекло, които ми стигат за няколко дни напред, вкл. и като кюфтенца, гарнирани със свежа салата. Та по същество:

Необходими продукти за 8/10 растителни бургера:

  • 200 гр. сурово или ½ буркан сварено цвекло;
  • 1 буркан готова или 200 гр. предварително сварена леща;
  • 2 средноголеми моркова или 1 по-голям;
  • 2 с.л. сляно ленено семе;
  • шепа магданоз;
  • 20 гр. слънчогледови семки;
  • ½ ч.ч. овесени трици
  • по избор: безглутеново брашно от елда, от лимец или тиквено;
  • подправки на вкус: черен пипер, кимион, копър, чубрица и т.н.;

За питките – 1 порция на човек:

  • хлебче (с квас най-добре) – за гладните – по 2 бр.;
  • листа от айсберг или зелена салата;
  • пресен домат на шайби;
  • чушки, пресни и/или кисели краставички на кръгчета;
  • домашен хумус или маслинова паста; горчицата също е фаворит;
  • шепа кълнове по избор;
  • по възможност: растителен кашкавал*

* Този на снимката по-долу е закупен в чужбина; за нашите ширини препоръчвам серията кашавали на VioLife. А отскоро и kaufland предлага гръцка алтернатива на народни цени, които кашкавали се разтапят добре, но не са био.

 

Най-напред приготвям лененото “яйце”, което ще ми послужи за сплав в сместа. Прави се, като 2 с.л. семе (аз си го купувам и меля до пясъкообразна консистенция с блендера) обърквам с малко повече от 1:1 съотношение вода, оставям настрани за 15-на минути. През това време в голяма купа смесвам лещата с настърганите моркови, цвеклото, ситно нарязания магданоз.

Вече готово, добавям и лененото семе и отново разбърквам добре. За ядков вкус и допълнителна доза протеини, натрошавам слънчогледово семе, но може и тиквено. Пасирам до кремообразна текстура.
След подправките малко по малко изсипвам от триците и каквото небяло брашно имам подръка, докато сместа става за месене, но е все пак лепкава. Оформям на кръгли бургери и пека на предварително загрята фурна на 180 C без мазнина до приятен загар.

Можете да затоплите хлебчетата на котлон, а ако гарнирате с “кашкавал”, да разтопите върху бургерите малко преди да извадите от фурната.
Половинките на хлебчетата намазвам с хумус или паста, гарнирам със зеленолистно, шайба домат, кълнове и пресни зеленчуци от двете страни на бургерчето, което остава по средата. Добър апетит! 

thrift sheep

Последвай ме: Facebook // Instagram

Liked it? Take a second to support thriftsheep on Patreon!
Become a patron at Patreon!
if ( has_post_thumbnail() ) { the_post_thumbnail(); }

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *