ВЕГАН СУШИ: CHALLENGE ACCEPTED

 

Постен суши хосомаки сет със сирене от кашу


Отново храна на блога, и отново постни вдъхновения – разбира се, без животински продукти и без грам угризения. Приготвянето на суши е цяло изкуство и много малко хора се боят да “посегнат” към домашните експерименти. Постните суши хапки обаче са чудесен начин да разнообразим менюто си и да внесем свежест и екзотика на масата. Още повече, че е чудесна алтернатива за хапващите риба по време на пости.

За специалното веган суши излезнах извън традиционните рамки на краставица и авокадо – експериментирах със сладко-кисело-соления вкус, като съчетах няколко вида плънка в хапки хосомаки: краставица, авокадо, но и манго и последните оцелели за сезона ягоди. Нищо нямаше да бъде същото обаче без кремообразния привкус от сиренето от кашу, което пасва идеално с всяка една от изброените съставки.

Какво ще ви трябва за  18-20 бр. хосомаки сет:

  • 250 гр. ориз за суши;
  • 4-5 с. л. оризов оцет за суши;
  • 2-3 листа нори (стандартната опаковка е 35 гр., 10 листа);

За плънката:

  • 1 бр. средноголямо или ½ голямо авокадо;
  • ½ краставица;
  • 30 гр. сирене от кашу “Delishu” – натурално или със сушени домати ;
  • 2-3 ягоди;
  • 50 гр. манго;

Ще ви трябват още:

  • бамбукова подложка за навиване;
  • купичка (обезсолен) соев сос;
  • уасаби паста и джинджифил за суши;

Изплаквам малко повече от половината от пакета с ориз, и докато се отцежда (водата трябва да се избистри), отделям време да нарежа съставките за плънката на тънки лентички. След 20-30 минути изсипвам купата в дълбок тиган и варя от силен до среден огън в съотношение 1:1. Оризът трябва напълно да поеме водата, а след това оставяме 5 минути настрани под капак. Докато котлонът е още топъл, объркваме добре с оцета, може да се добави и сол на вкус. Пресипвам съдържанието в отделен съд и покривам с влажна кърпа за малко.

За по-лесно боравене с бамбуковата подложка, можете да я опаковате в кухненско фолио; Ако корите ви са твърде големи, препоръчвам да разрежете предварително наполовина  – за по-компактни и малки хапки.
С дървена лъжица разпределям част от готовия ориз върху норито. Ако обичате всички съставки да са “заедно”, то ги разположете по средата на листа – в моя случай са разделени на равни разстояния. От единия край на подложката, обратно на мен, внимателно завивам и след всяка врътка притискам добре бамбуковата част към водораслото. Важно е в самите краища на норито да няма ориз, за да може да слепне добре. Комбинирам различни вкусове деликатес от кашу с краставица, с ягода и авокадо или манго и ягода. Споделете идеи за други плодово-зеленчукови плънки! 🙂

След като навивам 2-3 рула, оставям настрани, а сетне и в хладилника да се охлади. С мокър остър нож нарязвам желания брой и дебелина хапки, поднасям поръсено със сусам и малко соев сос, в който разтварям уасаби паста – количество колкото на върха на клечките за ядене. Остатъка съхранявам в хладилник до няколко дни и мога да хапвам в движение!

Приготвянето на ориз за суши е малко по-пипкав процес, но удоволствието си заслужава. И веднъж вече престрашил се, човек експериментира с вкусове и аромати. Едно от интересните предложения за друго ниво на здравословни суши хапки, е заместването на ориза с натрошен карфиол или сварена киноа.

Ако предпочитате да забъркате една порция, а не цял сет, изберете една комбинация и намалете съставките респективно наполовина за стандартна порция за 1 човек – 6 бр. хапки.

thrift sheep

Последвай ме: Facebook // Instagram

Liked it? Take a second to support thriftsheep on Patreon!
Become a patron at Patreon!
if ( has_post_thumbnail() ) { the_post_thumbnail(); }