БАНЯ БЕЗ ОТПАДЪЦИ

Отново е юли и това значи, че отново е време за (социално дистанцирани) плажове, фрапета (с метални сламки, разбира се) и студени лимонади. Но също така значи и че е време за PLASSTIC FREE JULY, или иначе казано: ЮЛИ БЕЗ ПЛАСТМАСА. Тази година инициативата официално е част от движението Break Free from Plastic, а приятелите и колеги от най-различни зелени организации в България споделят тонове полезна информация по темата във фейсбук събитието и личните си социални мрежи.

Виж още: Зелени предизвикателства

Обещах да споделям повече неща в детайли – вече споменах, че приемам някои неща за естествени и за даденост, но също така знам, че бих могла да бъда полезна на някого и си е нужно писане и споделяне. В личния си инстаграм профил редовно споделям зелени “трикове” и ежедневни примери за по-природосъобразен начин на живот.


Неотдавна ви споделих какви гримове използвам най-често (Виж статията за Zao Organic Make up – тук), а днес е ред на банята изобщо. По време на изолацията вкъщи заснех и колекцията си от козметика, част от която ще покажа и днес, но повече за еко красотата – следващ път.

В опита ми до момента често ми споделяте, че най-големи трудности при избягването на ненужни опаковки срещате при определени храни, но и при почистващите препарати и някои козметични продукти. Подшушвам, че моята кожа е свръхсуха и това, което работи за мен, може би не би проработило по същия начин при вас.

Виж още: Low Waste Life: Какво научих до момента


Неоспорим плюс на твърдата козметика – шампоани, балсами, сапуни, сапуни за бръснене, дезедоранти и др., е че много лесно, леко и компактно влизат при пътуване дори само с 1 раница ръчен багаж, защото не е необходимо да се съобразяваш с милилитри и Х брой течности. И спокойно можеш да кажеш “Не, мерси, нося си” на досадните малки тубички в хотелската стая.

КОСА – ШАМПОАН И БАЛСАМ

Колко чусто се купуваш шампоан? Ако миеш косата си 3-4 пъти седмично, то вероятно по 1 шише “заминава” всеки месец, т.е. мининум 12 бутилки всяка година, и още толкова за балсам, и още толкова за душ гелове, а дори не мисли за всичките лосиони, скрабове и прочие. Всяка година около 552 милиона опаковки от шампоани се озовават на сметището в САЩ, а пластмасата им е замърсена, така че това я прави и трудно или невъзможно рециклируема. 

Ако ме познавате, сигурно знаете, че имам особено буйна, гъста, лесно оплитаща се дълга коса, която трудно озаптявам. В училище даже приятелка ми лепна прякора РаДунцел. Зимата е неизбежно и суша косата си с четка и сешоар, лятото я оставям да “вилнее”, и най-често я сплитам на плитка или небрежен кок. 


За 2-3 години път към по-малко отпадъци, съм пробвала един куп твърди шампоани, балсами, маски и дезедоранти. Твърди – тоест под формата на “сапунено” блокче. И все пак, същинският сапун не е особено подходящ за скалпа, тъй като има различно pH и може да навреди и изсуши. 

От шампоаните, които съм тествала, най се спогаждам с течния в стъклена бутилка на QQ Natural (прочети тук), но не и твърдата му алтернатива; розовия на Морава и по-рядко зеления. Тествала съм и други, но този, от който ползвам вече четвърто блокче за годината, е ръчноправеният от Етерина. За нейната козметика научих от ваши препоръки, а и от блога на Симона / Zero Waste Sofia. Ползвам този с невен (на снимката), като недостатъкът е, че за дългата ми коса свършва сравнително бързо, но се разпенва чууудесно. (Повярвайте ми, при някои шампоани това е трудно.) 

След баня косата ми е мека и се разресва лесно. За това спомага и балсамът с мандарина от серията на Етерина. Допреди няколко месеца опаковката беше стъклена, в бутилчица с пипета, но, да си призная, след петата баня започна да се вади и нанася доста трудно. Към момента опаковката е в пласмасово шишенце, но има помпичка, а и разфасовката е доста по-голяма. Друг плюс е че е без отмиване, тоест пестя вода и време при къпане.
Не ме питайте за сухи шампоани, нямам опит. 🙂

Друг балсам, който работи за мен, е този в бурканче, отново на QQ Natural. Има ги в Green Revolucia, в магазин Чародея на пазар Римската стена, и на отделен щанд на фермерския пазар всяка сряда пред Министерство на земеделието.

NB. Имайте предвид, че ако до скоро сте ползвали конвенционален шампоан, то може би на косата и скалпа ви ще отнеме време да се присопособят към новата рутина.
Когато пък сбъркам с избора на продукт, моят приятел е винаги готов да “помогне” за доизразходването му, защото имаме различни типове коси.
Цената, признавам, често не е особено достъпна в сравнение с най-масово предлаганите марки в дрогериите, но концентрацията на блокчетата по-голяма, което означава, че в зависимост от дължината на косата, може да се равнява на 2-3 стандартни бутилки като време на използване. И като теглите чертата накрая, даже да ви спести и средства, и ресурси.

СЛЕД БАНЯ

Що се отнася до хидратиращите продукти, от година насам използвам маслата за тяло на българския бранд PlantOn – бурканчетата с мента и с кафе. Долните от снимките раздадохме в една игра и са с лавандула.

Съвсем наскоро ви запознах и с друг роден бизнес – кърпите от 100% памук на Shulka. Те са супер компактни и леки и са подходящи за тяло, коса, а защо не и за плажа, защото идват в различни цветове и размери. Хавлията ми за след баня също памучна и е българско производство – не знам дали има някой, който не е запознат с “Яна Панагюрище”. 

КОСА – ГРЕБЕНИ И ЧЕТКИ

Към момента на писане на тази статия, изчаквам поръчка на нов дървен гребен. Поради причини, изброени в горния абзац, чупя вече няколко гребена, макар и да съм ги купувала от дърводелци в Трявна. След баня първо сресвам косата си с гребен с широки зъбци, за да я разплета и разделя пътя, а чак после с четка, и то само ако я суша със сешоар. Впръсквам свежа лавандулова или розова вода за свежест и омекотяване, а понякога и арганово масло по краищата.

От скоро се запалих и техниките за сухо четкане, като най-любимо ми е след тренировка да взема душ и да се масажирам. Има безброй клипчета в интернет, но накратко казано – започвам от петите до врата, с леки натискащи движения по посока на сърцето. Дългата е от dm, късата е на Ecotools за пети от “Одоната”. Разбира се, има и такива, които са джобен размер.

САПУН

Ползвам най-най-различни, най-често едни на бройка от Зоя или гръцки с маслини. За под душа редувам сапун и по-рядко душ гел, тъй като двете неща имат различно pH и това (обикновен сапун) може да изсуши допълнително кожата. 

В банята имам 2 броя – един под душа, и един на мивката, върху бамбукова поставка. За удобство използвам торбичка за сапун, която помага хем да се съхранява лесно и да не се подхлъзва в мократа баня, хем да се почиства кожата добре, хем се пренася лесно, когато изсъхне и пътуваш. В долния (инстаграм) пост споделям откъде са моите. 

За миене на чинии, ръчно пране, а защо не и под душа, се запасявам винаги с по няколко бройки от универсалния марсилски сапун на Революция (виж тук). За по-упорити петна върху дрехите нанасям от сапуна за целта, предлаган от Tierra Verde.

Виж още: Еко перилни препарати

Вижте тази публикация в Instagram.

Знаете ли какво е това? Друг помощник в живота с по-малко отпадъци, който вече над година е с мен! ☀️ Торбичка от бамбук/сизал за сапун под душа – нова (инстаграмъбъл) и старата отдолу (вече доста изнемощяла, скъсана, но още работища) 🧼🚿 В моята #soapbag поставям цял сапун и директно я ползвам така върху кожата – ексфолира, почиства, не се изплъзва между пръстите. Без проблем добавям и всички онези малки парчета вече трудно използваем сапун от банята или от кухнята, за да ги използвам докрай♻️ Горната е от ebay, долната – от @sasha.naturals 🌊 А защо се сетих да ви покажа торбичките си точно днес? Чуйте в новия #подкаст епизод, който излезе днес. 🎙 Гостува ми Вера, човекът зад @greenrevolucia , която ми разказва за 2-годишния си престой в Индия като доброволец. 🇮🇳 Линкове ще откриете в профила ми. Чували ли сте за сапунени торбички, ползвали ли сте? ☺️

Публикация, споделена от thrift sheep | Rada Boneva (@radah.b) на

БРЪСНЕНЕ

Сапуна си използвам и за бръснене. Моята самобърсначка е купувана доста отдавна от квартален супермаркет, така че не е най-естетически издържаната, но пък ми служи вярно. За подарък на мъжа вкъщи взех от ето тази метална самобръсначка, също със сменяеми ножчета. Той е доста доволен и понеже прояви интерес, му скалъпих и козметичен комплект от old school четка, сапун за бръснене в керамична кутия, а към това обавих и твърд мъжки шампоан, който той използва на път.

Според мен е мит, че с този тип самобръсначки се порязваш по-лесно. Стига веднъж да й схванеш цаката, и да установиш в коя част на тялото в коя посока расте косъма ти, става невероятно удобно. Обещавам да ви разкажа някой път повече, защото отново е тема, която ми стои в “бележки”. 

ПОЧИСТВАНЕ НА ЛИЦЕТО

Тук отново стъпвам с уточнението, че това важи за мен самата и оставам отворена за предложения какво ползвате вие за своя тип кожа. Открих почистващия гел с малина от снимката в dm и това е третата или четвъртата опаковка, която използвам.
За грижа за кожата използвам супер популярния тоник на The Ordinary (за съжаление в пластмасова опаковка, която обаче е мега икономичка може да се преизползва), различни серуми и кадифени или памучни тампончета за многократна употреба.
Тампонечатта изпирам вeднага или на следващия ден след ползване със сапун, а после и в пералнята. Ако съм по-гримирана от обичайното, използвам обикновена памучна кърпа в малък размер, подходящ за баня.

Квадратните тампочета са хендмейд от “Овчица” и са с такава форма, за да не се изхвърля материал, а кръглите – на Mama Natura, в случая от магазин “Одоната”.

УСТНА ХИГИЕНА

Неотдавна споделих своя опит в инстаграм сторис, и всъщност поводът за днешната статия е интересът към информацията, която качих тогава. Не съм почитател на DIY (направи си сам) пастата за зъби, като най-оптималният вариант за мен се оказаха таблетките. От 2018 г. насам тествам всевъзможни марки и вкусове, като plastic free алтернативите на досадните тубички са: таблетки, бурканчета, прахчета, твърда паста на клечка и др.
Тези, които най-много ми допадат като вкус, пенливост и все пак – най-важното – ефективност, са Limelight и Dirty от Lush, таблетките на Georganics в бурканче и тези на Green Revolucia в картонена кутийка.

Бамбукови четки също съм ползвала всевъзможни дебелини, твърдост, цветове и пр., но вече 1 година не изневерявам на разновидностите от личния бранд на Zoya. Харесвам и тези на Nordics, които, междудругото, са български.

На пазара съществуват и бамбукови калъфчета за четки за съхранение при пътуване, но аз не считам за необходимо да купувам нещо подобно, пир положение, че отдавна разполагам с кутийка, макар и пластмасова.

Нещо, което ме измъчваше, но наскоро открих работеща алтернатива, е водата за уста в непластмасово шише и щадящи съставки. А именно – стъклената бутилка на Ben&Anna, която открих в dm, но има и на други места. От марката съм фен и на твърдия дезедорант в хартиен цилиндър, защото не се налага да го размазвам с пръсти.

МЕНСТРУАЦИЯ

Вече съм писала за “темата табу” и дамските хигиенни продукти. “Онзи” период от месеца не е приятен за никого, а в това число, оказва се, и за природата. Ако спазвашдобра хигиенна и редовно стерилизираш и почистваш менструалните си продукти за многократна употреба, те могат да ти служат вярно дълги години. А именно – чашка, памучни превръзки и/или менструално бельо. Последното не съм тествала, но започва да придобива популярност и по нашите ширини.

Ако ти е интересно да научиш повече за менструалната чашка – цък тук за статията. Към момента ползвам синя чашка Ruby Cup (M) и розова на първия такъв български бранд, Umay (S). За почистването им използвам праха Puer на Tierra Verde с активен кислород.

УШИ

Някои използват спрей, за момента съм се спряла на повърхностно почистване с бамбукова клечица с връхче за многократна употреба, в комбинация и редуване с памучни тампончета за уши с хартиена клечка.


*Тази статия НЕ Е в партньорство или уговорена платена колаборация с нито една от компаниите или техните продукти, споменати тук, макар и с повечето да поддържаме приятелски отношения. Опирам се само и единствено на личния си опит.


Допадна ли ви тази статия? Харесахте ли си нещо, с което да подобрите екологичния имидж (хихи) на банята си? Можем да поддържаме лична хигиена, без да вредим на околната среда с излишни опаковки или да замърсяваме водата с токсични продукти. Надявам се днес да съм ви вдъхновила за нови трансформации! Ще се радвам също така да ми споделяте и своите любимци, никога не е късно да научиш нещо ново!

thrift sheep

Последвай ме: Facebook // Instagram // YouTube // Podcast

Liked it? Take a second to support thriftsheep on Patreon!
Become a patron at Patreon!
if ( has_post_thumbnail() ) { the_post_thumbnail(); }

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *