“Лятото е само наужким, замирише ли на печени чушки”…се пееше в една любима и емблематична песен. Аз ще добавя – и на тиква, и на ябълки, и на дюли…И всичко чушко и патладжанопроизводно, за което можем да се сетим след обирането на лятната градина: чушки с доматен сос, имам баялдъ, мусове, рататуй, пълнени чушки…И разбира се, вечната класика миш-маш.
Така както съм тръгнала да ви показвам все “веганизирани” традиционни рецепти, се заформя добра компилация. Ако ти е любопитно, можеш да рагледаш как приготвям баница (вариант 1, вариант 2 и вариант 3), както и салата Цезар без пиле, пържени филийки или пухкави палачинки.
Ако пък се оглеждаш за друга завъртяна постна рецепта с чушки, споделям ти и тази рецепта за хумус разядка с чушки и боб!
А сега по същество. Днешната рецепта отлежаваше бая време, докато й дойде редът. Лесна е, сравнително бърза е и е подходяща за всички сезони! Яйцата ще заместим със соево “сирене” – тофу* и ще се заиграем с подправките за още по-интересен вкус.
Ще са ви необходими:
- 1 бучка натурално тофу* (ок. 200 гр.);
- 6-7 червени или зелени малки/средноголеми чушки;
- консерва домати или 2 добре узрели домата;
- 1 глава лук;
- олио или зехтин;
- сол, черен пипер;
- гарам масала, къри, сушен риган, босилек или други любими ваши подправки;
- за украса: пресен магданоз, тиквени семки или кедрови ядки;
*Най-често купувам българско на марка Квирест, предлагано в Билла, на цена 2,20 за 200 гр. Срещала съм го и в Кауфланд на по-големи бучки. Взимам натурално или натурално с маслини.
За още рецепти с тофу, разгледай отделната ми блог категория!
- Чушките се изтърбушват, почистват и нарязват на лентички, а после и на кубчета; Аз лично си заделям остатъците за домашния компостер – чудесно допълнение за зелената смес.;
- Обелваме главата лук и я измиваме, за да не ни люти, докато го режем.
- През това време загряваме дълбок тиган с малко мазнина, а лукът на кубчета се запържва за кратко.
- Добяват се чушките и се бъркат непрестанно около 10-на минути.
- След това е ред на соевия продукт тофу, като се натрошава по подобие на сирене.
- Отново всичко се разбърква на често с дървена шпатула или лъжица и след 2-3 минути добавяме доматите. Най-често използвам домашни (тип сос), но и консерва от магазина върши добра работа. Трети вариант е да заложите на цели домати, които да нарежете предварително на дребно и да натискате с вилица, за да пуснат сока си.
- Следва около 15 минути периодично разбъркване на сместа в тигана, докато сокът се изпарява, чушките омекват добре, а тофуто попива добре от доматената чудесия.
- Това е моментът да добавим сол на вкус, щипка черен пипер, а защо не и половин щипка куркума, сушен босилек и риган, микс от аюрведични подправки гарам масала (взимам от Женския пазар, но в интернет има и немалко рецепти със съотвошенията за приготвяне у дома)
- Миш-машът е готов за около 40 минути, когато максимално от водата се е изпарила, а чушките ни отдавна не хрупкат.
- Сервира се още горещ, с откъснат пресен магданоз, с белени слънчогледови семена и/или кедрови ядки, защо не и орехи.
От любителите на традиционния миш-маш знам, че много върви с мек и вкусен хляб, а аз бих добавила и чаша червено вино!
Добър апетит и не забравяйте да ми споделите резултатите си, когато приготвите рецептата!
thrift sheep