Баница правя много рядко, но тази определено ще стане редовна част от готварския ми репертоар. Това, което е по-специално, е че е безглутенова, защото се прави от оризови кори. Още в началото държа да уточня, че вдъхновението дойде от рецепта на Ани – Healthylicious, но използвах налични продукти у дома, за да я “веганизирам”.
А тъкмо пуснах подкаст епизод с Ани, така че можеш да го чуеш тук. Темата е обсесията по здравословното и изграждане на връзка с храната.
Оризови кори купувам от време на време, когато ходя до специален магазин за китайски стоки в преките на Пиротска. Използвам ги за пролетни рулца (виж рецепта тук), взимам и нори за суши, намирам и всякакви спагети, ориз и гъби на супер нормални цени. Така че пакетът, който ползвах за баницата от снимките, бе 10 листа за 2,90 лв. В момента магазинчето не работи, но оризови кори могат да се намерят в почти всеки био магазин, на азиатските щандове на доста супермаркети, както и онлайн. Тези, които съм поръчала в момента, са тайландски и доста повече бройки.
Съставът на оризовите кори е оризово брашно и вода, без допълнителни неща. Спецификата на оризовите кори е омекването им. За целта просто си пригответе една малка тавичка или дълбока чиния и, да речем, дъска за рязане. Продължава по-долу.
Необходими продукти:
- 1 пакет оризови кори;
- 1 и 1/2 пакет тофу (300 гр.)
- връзка лапад или спанак (200-300 гр.)
- пакет прясна коприва (150-200 гр.)
- половин бурканче (50 гр.) сушени домати;
- чаша растително мляко или веган майонеза; може и соев или кокосов йогурт;
- подправки;
За плънката:
- Вадя тофуто и с кърпа го подсушавам от всички страни, за да изпусне водата си;
- На котлона поставям две тенджерки с вода до средата, за да заври;
- В едната попарвам копривата във врящата вода за 1 минутка; Отцеждам;
- В другата поставям ситно нарязания лапад да заври за 2 минутки. Отцеждам;
- В купа се добавят зелениите, натрошава се тофуто.;
- Разбърквам добре и добавям нарязаните сушени домати. Друга мазнина не ползвам, освен евентуално каквото е останало по доматите от бурканче.
- Аз добавям 3 с.л. веган майонеза (вместо пухкаво кисело мляко), но може и малко нелюта горчица и +- половин чаша ядково мляко или соев йогурт;
- Добявам чубрица, ригани други сушени подправки на вкус. Разбърквам.;
- В тавичката сипете топла, но не твърде гореща вода. Лист по лист се потапя във водата, докато придържате в единия край с пръсти, а не го оставяте да “плува”. От бяла ще стане прозрачна. Така кората бързо ще омекне, но ще се усети, ако е твърде много. Досущ като друга баница, слагам плънката, подхващам двата горни края на кората и навивам отстрани.
- Може да се остави във формата на пуричка, аз избрах да е вита.
Пека в тава върху хартия за печене за половин час или до златисто на 200C предварително загрята фурна. На мен особено ми харесва да оставя повече, за да хруска, но всеки според вкуса си. Мисля, че и с гъби би се получило прекрасно.
Чудесна пролетна и сезонна благинка за сетивата! Лесно, бързо и нестандартно. Какво повече?
Ако решите да приготвите рецептата, не забравяйте да изпратите по някой и друга снимка в социалните мрежи и/или коментар под статията!
thrift sheep