Напоследък освен че ме е налегнало кулинарното вдъхновение – видно в последните няколко публикации – вкъщи много залитаме към азиатската храна. Но не говоря за супа от змиорка, печени скакалци или суши със сурова риба. Наблягаме на зеленчуковите ястия, като включваме по някоя и друга по-екзотична нотка. Когато не можем да отидем в Азия, си я носим у дома. Не че някога съм била на изток, де, но схванахте идеята.
Ако ти е любопитно, можеш да разгледаш още:
Днешното основно е:
- веган
- без яйца и млечни
- питателно
- няколкокомпонентно
- сладко-солено
- богато на протеини
- бързо и вкусно
За още вкусни и лесни рецепти с тофу, разгледай отделната блог категория!
Идеята за ястието “Азиатски фюжън” дойде от традиционната за всяка изтрещяла фитнес батка вечеря: пилешко месо с ориз и броколи/краставици. Ми защо пък да не си подбутнем енергията през деня с една свежа и завъртяна, интересна веган версия на това иначе втръснало фитнес хранене?
Говоря за лек и мек жасминов ориз (идващ от Тайланд), хрупкави броколи, меко и еластично тофу, свежи парченца ананас и допълващ картинката фъстъчен сос!
За 3-4 порции ще са ви необходими:
- 150-200 гр. жасминов ориз или друг дългозърнест вид;
- 1 глава броколи;
- 1, 5 бучка тофу (~200-300 гр.)
- ½ ананас;
- олио;
За маринатата ще ви трябват:
- 3 с.л. соев сос;
- оцет Балсамико;
- горчица;
- агаве, мед, кленов сироп или друг течен подсладител;
- подправки;
- по желание: ¼ л. червено вино;
За соса:
- 3 с.л. фино фъстъчено масло или тахан;
- соев сос;
- оцет, най-добре оризов;
- вода;
- агаве или друг течен подсладител;
- червен пипер;
- Преди да започнем същинското готвене, е важно да си подготвим маринатата. В дълбок съд смесваме 3 с.л. соев сос, 1 с.л. балсамико, 1 ч.л. горчица, 1 ч.л. подсладител, вода и сол, пипер, зелени подправки. Разбъркваме ги до получаване на хомогенност.
- Вадим тофуто и с памучна кърпа попиваме водата от него, след което го разрязваме на лентички и кубчета.
- Изсипваме ги в съда с маринатата и овалваме парченцата от всички страни. Най-добре съдът да бъде кутия с капак, за да “джуркате” по-лесно. Оставяме настрана тофуто в маринатата за поне половин час.
- Ред е на ориза. Жасминовият ориз има деликатен и мек вкус, приятен свеж аромат, който значително го различава от останалите сортове. Разбра се, ако не откриете такъв ориз, можете да използвате друг вид дългозърнест ориз, тъй като те не слепват толкова и зрънцата остават цели. Все пак прочетете на опаковката или в интернет точните пропорции вода за съответния сорт.
- Изсипваме ориза в купа и изплакваме под течащата вода на мивката, докато водата не стане прозрачна.
- Загряваме дълбок (уок) тиган на котлона с малко мазнина (олио). Изсипваме ориза и го разбъркваме за няколко секунди в тигана, след което се добавя вода в съотношение 1:2.
- Когато водата заври, броите 15-на-20 минути, докато се свари, като не забравяте периодично да разбърквате с шпатула, за да не загори, докато водата се изпарява.
- През това време можем да си подготвим броколите. Измиваме ги добре и оставяме тенджера, наполовина пълна с вода, да се свари на котлона. Отделяме главите на броколите (дръжките и листата също се ядат, fyi) и когато водата в тенджерата заври, ги поставяме за точно 4 минути вътре.
Когато минат тези минути, махаме от котлона, изцеждаме и оставяме настрана. Това е оптималното време, в което броколи остават с приятно зелен цвят, поомекват, но все още са хрупкави и свежи. При повече време във водата, рискуваме да ги сварим.
- Оризът продължава да си ври, ние продължаваме да го разбъркваме в тигана. Затова се захващаме с ананаса, който обелваме, премахваме излишните части и нарязваме на кубчета, лентички или кой както го обича.
- Ако не разполагате с пресен ананас наблизо, в магазините все още се продава такъв на шайби в консерва. Разбира се, ястието може да мине и без ананаса, но определено екзотичният плод е ключов във финалния вкусов и естетически резултат. Знаем, че не е добре да се смесват плодове с други храни, затова не прекаляваме с количеството му.
- Когато оризът е заврял, го махаме от котлона и го оставяме под капак настрана за още 5-10 минути.
- Последният компонент в “Азиатски фюжън” днес е тофуто. Би трябвало соевият продукт вече да е прекарал поне 40 минути в маринатата, така че го прецеждаме и запичаме за 3-5 минути на загрят тиган на котлона. Разбърква се постоянно, за да се запече равномерно от всички страни.
- Преди предната стъпка, или направо сега, точно преди да сглобим компонентите, си приготвяме соса.
- В купичка смесваме фъстъченото масло или тахана, соевия сос, червения пипер, агавето и оцета и разбъркваме всичко с вилица. Добавя се вода до получаване на желаната консистенция и отново се бърка съсредоточено с вилица, за да не се получават буци.
- Сервираме в купа* или дълбока чиния, като се започва с основа от ориза, а отгоре се подреждат броколите, тофуто и ананаса.
- Поливаме със соса и поръсваме с хималайска сол (върви чудесно с броколи!) и бял или черен сусам.
- За финален акцент можете да изстискате малко сок от лимон или лайм.
*Моите купички са от преизползвани кокосови черупки. Преди време съм купувала от Австрия, но вече ги има в България – при cococo.bg, а също и при Ани, в електронния й магазин – ето тук.
Допада ли ви рецептата? Ако си приготвите този вихър от вкусове, непременно ми пишете, тагнете на снимка или стори, и тн. в коментар или в социалните мрежи! Поздрави 🙂
thrift sheep