Знаеш, че си имал хубаво лято, ако се прибираш само колкото да заминеш пак. Пускаш пералня след пералня, гледаш туториъли в ютуб за подреждане на багаж, а ако е замасен и самолет в сценария, опознаваш в детайли принципите на минимализма и философията на Мари Кондо.
Е, аз не съм чак така, но все пак всичко в багажа ми си има цел и зная, че ще ми послужи. Ще ми помогне да бъда екологична навсякъде, да бъда добре подготвена за различни условия и температури, и ще ми е удобно. Не съм факирът на подреждането, но наистина често получавам въпроси по темата.
Къде насериозно, къде нашега попитах дали ще ви е интересно да споделя – и така от поредица сторита, идеята си се превърна в цяла блог статия. В момента съм в пловдивско, крия се от жегите, а тук е багажът ми, който прготвих за 10-дневен престой в последователност планина – село – море. Буквално преди дни се завърнах от планинска командировка, където обаче ситуацията беше различна, защото бе свързана с много стоене на едно място (хотел), което е както удобно, така и предизвикателно за мен (храната).
Не съм от момичетата, които си приготвят и измислят детайлни аутфити за всяка дестинация. Не сменям по 15 тоалета на ден по този повод, за да са ми разнообразни снимките, а напротив – истината е, че си ходя с вързаната коса, мръсните кецове и големи раници. Никога не мога да нося малка чанта – и ако нося, то в нея ще са само портфейлът и гланцът ми, а всичко останало – в ръцете.
Все пак що се отнася до дрехите, залагам на удобни, леки материи. На цветове, които лесно се съчетават помежду си, по-малко шарени неща за сметка на basics – бяло, черно, сиво, синьо, райета.
♥ ♥ ♥
- Дрехи:
Това значи: 2 чифта дълги панталони/дънки, 1-2 чифта къси пантолони, 1-2 рокли (едната ежедневна, другата по-плажна), 5-7 тениски и потници.
Времето е променливо, затова винаги взимам и по една риза или блуза с дълъг ръкав. Разбира се, придружени с удобен суичер със или без цип, и яке. Една година направих грешката да взема кожено яке на палатки, което бързо срещна смолата… така че дестинацията отново има значение.
- Връхни дрехи:
Времето е променливо, затова винаги взимам и по една риза или блуза с дълъг ръкав. Разбира се, придружени с удобен суичер със или без цип, и яке. Една година направих грешката да взема кожено яке на палатки, което бързо срещна смолата… така че дестинацията отново има значение.
- Спорт: Обичам да спортувам, особено когато съм на ново място, затова винаги имам по един клин, спортен сутиен и подходящ топ за случая. Маратонките могат да послужат и при по-дълга разходка, а когато съм в хотел или около поляна, с мен взимам и ластици за тренировки. Получават се готини, лесни, но натоварващи всички мускулни групи упражнения с цяло тяло – за случаите, когато ми трябва нещо повече от сутрешна йога или крос.
- Обувки: Лятото нося сандали, джапанки и кецове, а зимата и в планината – и пантофи и високи (над глезена) планински обувки, разбира се.
♥ ♥ ♥
Излишно е да споменавам бельото, чорапите (винаги и поне един чифт по-дълги, не се знае колко ще застудее и кога ще те застигне буря).
- Също както не забравям плажната кърпа и слънцезащитата, винаги взимам и чадър или дъжджбран (купих си много готин за многократна употреба от asos, и то месец преди да разбера, че щях да ходя в Лондон през есента)
*Преди да си купя голяма и шарена плажна кърпа, подходяща за каменисти балкански плажове, за да олекотя самара си ползвах само голям и удобен шал. Когато си намериш някой симпатичен от секъндхенд магазин, струва не повече от 2-3 лв.
- Ако зная, че ще има къде да го ползвам, намирам място и за сгъваемия с хамак. Имам 2 бр., и двата от Айляк Хамак. Този е на овце – учудващо, нали?
♥ ♥ ♥
Баня и козметика:
- Не нося големи кърпи за тяло и коса. Имам една супер удобна и бюджетна микрофибърна кърпа от Декатлон. Съхне бързо и не събира много място, пък върши чудесна работа.
Нося си ежедневните гримове.
- В София използвам паста за зъби в бурканче, но за път имам такава на таблетки. Купувала съм я от Lush Хърватия, но със сигурност я има и тук. При тях можете да занесете за refill, или просто да върнете опаковките.
- Имам четка за зъби у дома, но друга за път.
- Подръка ми е и менструалната чашка, за да се предпазя от неприятни изненади.
- Шампоанът и балсамът от повече от година и половина са на барове. В момента ползвам шампоан за нормална коса на Морава, а балсамът е “Sugar Daddy”, пак на Lush.
- Вместо гел за бръснене, душ гел и т.н. ползвам обикновен сапун. Тези сапуноподобни барчета държа заедно в “сапунен чорап”, като моят такъв съм купувала от Sasha Naturals, но имам и два по-едри и мрежести чорапа от ebay. Удобно е, защото не вадиш сапуна мокър, да го изпускаш и тн., а директно нанасяш върху тялото. Хавлиената материя пропуска сапуна, но и ексфолира кожата.
- За след баня ползвам ръчноправен лосион на любимата ми българска марка QQ Naturals. Свършва бавно, но е препоръчително да се вади с шпатулка, а не с пръсти. Попива бързо, ухае готино, и най-важното хидратира. Това е от съществено знамение, особено ако си със суха кожа като моята, и с претенции за непластмасови опаковки. Бурканчетата на QQ събирам и после връщам, защото ги събират.
- В друг празен контейнер си пресипвам гела за почистване на лице, а за дегримьор ползвам кокосово масло. Когато се комбинира и с друг продукт против изгаряне и защита на кожата, върши чудесна работа и за допълнителна слънцезащита (но не и самостоятелно, факторът е твърде нисък).
- Откакто се зарибих по етеричните масла, не пропускам да взема със себе си и целия сет, който имам, защото всяко от маслата си има презназначение и се знае кога може да влезе в употреба.
♥ ♥ ♥
Храна
Винаги си нося някакви снакове, защото понякога се случва да има дори организирана закуска, а за мен – едно голямо нищо. На място винаги купувам пресни плодове или си нося малко, но достатъчно. може да взема и восъчна кърпа, с която да завия сандвич или друго.
- За следобедни закуски или снакове между храненията – крекери, бисквитки, протеинови барчета – RooBar, Bettr. Също така и сурови ядки, които съм донесла от насипните магазини в столицата.
- Винаги закусвам едно и също – фини овесени ядки с намачкан банан и лъжица тахан, та по този параграф гледам още от София да се запася с любимите си.
- Когато трябва да се изхранвам в хотели и къмпинги, подръка винаги имам лесно приготвящи се храни без топлинна обработка (освен консервите с нахут, боб и грах) – чия, булгур или елда, които са готови само след няколко часа накисване във вода.
- С мен е и малката острилка, която ползвам за спагети от тиквички (виж рецепта тук). Примерно основно хапване в такива случаи са спагети от тиквички, със сушени домати от буркан, сварен нахут от консерва, белени конопени семена. Или оризовки с маслинова паста и розов домат. Само въображение трябва!
- За всичко това винаги нося кокосовата си купичка, бамбукови прибори, а на къмпинг и метална ножовилица. Към това прибавям и поне две сламки – метална и бамбукова, за да мога евентуално да услужа на някого, ако се вдъхнови от моето #немерсиносяси фрапе.
- Като споменах фрапе, задължителни в списъка са поне една чаша и бутилка за вода (24 bottles от Дизайница) за многократна употреба. Пробвала съм със стъклена бутилка и не беше в полза за олекотяване на багажа, но с металната всичко ми е наред.
- В момента нося едно кенче за кафе и алкохол (горното е купувано от Plesio, а другото от снимките е Ultimate Survival Technologies), и една по-дълга и обемна бамбукова чаша за фрапета край плажа или басейна.
Прибавете книга или електронен четец за приятно четиво, сламена шапка или с козирка, куп усмивки и добро настроение… и багажът е стегнат.
С времето съм се усъвършенствала и гореизброените и показани неща приготвям и подреждам за не повече от десет минути.
Разбира се, всичко е субективно и много зависи къде отивате, за колко дълго време, с кого, защо и кога. Споделям своя опит и ви разрешавам да надникнете в розовия му куфар. Той понякога е раница, понякога е самар, друг път е всичко заедно. Споделям и ви пожелавам весело и усмихнато лято! Защото за някои от нас то тепърва започва.
thrift sheep