Почти една година след статията “Баня без отпадъци”, няколко месеца след като бях част от от едно симпатично събитие – Sustainability in the context of food, реших, че е крайно време да отделя специално внимание на КУХНЯТА. Да обобщя възгледите си за това какво можем да направим НИЕ, като индивиди у дома. Доста голям % от храната, която се разхищава, идва не от производствения процес, а именно от домакинствата. Надявам се да ви вдъхнови за една по-“изрядна” кухня, що се отнася до пазаруването, готвенето и последващото третиране на хранителните продукти и сготвената храна.
Проучване от 2009 г. показва, че от 1974 г. насам хранителният отпадък (в Щатите) е нараснал с цели 50%. Всяка година около ⅓ от произведените храни в световен мащаб се пропиляват, като към 2012 г. най-голям процент (53%) разхищаващи храната са домакинствата, след това – процесите за преработка на храни – 19%, кетърниг – 12%. Представете си, че тази една трета се оползотвори правилно и пренасочи към стотиците милиони гладуващи по света!
Виж още: Слушай подкаст епизода ни на тема Хранителни отпадъци и разхищение на храната
1. Научих се да съзирам възможността за нови рецепти –
(не всичко съм измислила сама, но Google дава доста идеи, ако му зададеш ключови думи)
- Когато приготвям ядково мляко, заделям пулпата настрана и хапвам вместо/ заедно с овесени ядки сутрин, или пък приготвям бисквитки. Рецепта ца бързи бисквитки с кокосово брашно има ей тук.
- С т.нар. Аквафаба (aquafaba) – водата от консерва или буркан с нахут, може да се приготви вкусна постна майонеза без яйца, подходяща за постите. Също и веган целувки или мусове, но тях не съм пробвала, защото все не успявам да разбия фалшивите белтъци добре
- Обожавам зелено песто! И даже по-рядко го хапвам традиционно, с босилек, отколкото през останалата част от годината. Правя си песто с традиционните за него лимон, зехтин, чесън, сол, вода – само че замествам зеленината с магданоз, с тученица, спанак или пък дори от листата на морковите в тази любима рецепта!
- Зеленчуков бульон от обелките на зеленчуците. Просто измивам добре и варя за 20-30 минути на среден огън. Една дама ми се включи да ми оспори, че не било много еко, защото съм използвала ток за котлона (?!), но всеки който е опитвал да речем ризото с бульон, знае колко голяма е разликата. Съхранява се в затворен буркан в хладилник за няколко дни или се замразява в камерата. Не е проблем да се замрази и с буркан, а не в ледарник, стига да има малко въздух и да не е пълен до горе бурканът.
- Ароматен сироп от смокинови листа и кокосова захар, рецептата видях тук.
- Добри начини за оползотворяване на продукти в няколко вараианта: замразяване <3, покълване или ферментация.
2. Съществено важно е и правилното съхранение на хранителните продукти
- За да запазим зеленолистните и морковите свежи по-дълго време, е редно да ги третираме като букети – като вече откъснати растения. Пълним малко вода в буркан и не забравяме да я сменяме на всеки няколко дни 🙂
- Спанак и билки съхранявам в стъклен буркан с вакуум, по-добре такъв със стъклена капачка, а не дървена като на снимката, защото може да мухляса. Зелените салати накъсвам на листенца и прибирам в кутии с плътно затваряне. Не ги мия предварително, но ако все пак решите да си спестите тази работа, може да ползвате купа-центрофуга и задължително да подсушите добре с памучна кърпа след това. Тези неща пестят не само хранителен отпадък, но и място в хладилника.
- Много полезни помощници са всякакви буркани, кутии, капачета от силикон или текстил, които намаляват отпадъка в кухната. Та дори добрата стара захлупена чиния е бързо и лесно решение! За някои неща доста подходящо е да се ползват восъчни кърпи. Но знаехте ли, че можете да си ги приготвите евтино и у дома? Описала съм няколко начина в една не особено нова статия, която обаче обнових наскоро.
- Текстилните капачета (вкъщи ги наричаме “гащички” :D) са българско производство, от Go Be Eco – линк. Силиконови капачета има в Ikea, във Valdera Life, в Jumbo, в Emag и др.
- Встрани от храната, споменавала съм тук вече, че и кафето има нужда от правилно съхранение, така че да му се радваме по-дълго време и все пак да ни дарява с ефекта, който желаем. И аромат, де. Препоръчително е да се смила доза-две-три непосредствено преди направата на кафе напитка. Най-подходящ “съд” за съхранение на кафе зърна са специалните пликове с вакуум, за да няма допир до въздух, влага и слънчева светлина. Доста лесно абсорбира и съседни миризми, затова е добре да е отделно от шкафа с подправките, да речем.
- Вместо хартия за печене, или не използвам никаква, или залагам на силиконова подложка за печене. Моята бе 7 лв. от Икеа, като такива могат да се открият в Metro, и в магазина на Eco Switch. (Ако все пак се наложи, понякога имам такава FSC сертифицирана хартия)
3. Планирането е най-добрият приятел на безотпадъчната кухня!
- На мен лично ми е трудно да изготвям седмично меню предварително, но пък с времето съм усвоила умението да се развихрям и да измислям манджи и ястия с наличното у дома – в хладилника или в шкафа със запасите. Не винаги се получава особено вкусно, уви, но не е излишно да се пробва. Ако имам продукт, който ще си “замине” скоро, просто използвам търсачката в някоя готварска група или кулинарен блог, използвайки ключова дума “ябълки”, “елда” и т.н.
- В кухнята имам от сезонния физически календар на Деница – Healthy with Deni – и той има симпатично разпределение в квадратчета, така че да попълваш занапред. Отличен сезонен помощник е и разпределителя на Станка – тук.
4. Насипно пазаруване
– помага както за снабдяването с по-големи количества на по-ниска цена, така и е удачен избор, когато ни трябва малко количество, по-малко от стандартна разфасовка пакет ориз, да речем.
Списък с места в София и из страната с магазини за насипно пазаруване на ядки, варива, подправки и други – има под в ей тази статия. Ако имате още предложения, ще се радвам да допълните като коментар тук или на лично съобщение! 🙂
Някои места, където можете да намерите торбички за многократна употреба, подходящи за насипно пазаруване:
- Торба с вътрешни отделения от Eco Switch – тук;
- Мрежести торбички от памук от Eco Switch – вариант 1 и вариант 2;
- Мрежести от памук от Tierra Verde – тук;
- Мрежести торбички от Valdera Life от памук – вариант 1 и вариант 2;
- Мрежести торбички от Valdera Life от полиестер – тук и тук;
- Торбички от памук Monimal Stampa – тук;
- Торбички различни размери, памук от Torba – тук;
- Мрежести торбички от полиестер се откриват и в Lidl и Kaufland в комплекти по 2 бр;
А ако търсите сламки за многократна употреба: Jumbo, Gush, Green Revolucia, Valdera Life (тук и тук) и други.
5. Ново амплоа – upcycling на хранителни продукти, да го кажем
- Използването на бананови обелки за обиране на праха по листата на домашните растения. Могат и да се накисват за 2 дни във вода, а после с нея да полеем цветята си и да ги дарим със свежа доза органични благинки, за които те жадуват в домашна среда.
- Дадох шанс на оризовата вода за изплакване на косата. Просто запазих водата от накисването на ориз за вечеря, и я използвах под душа. По принцип се използва за по-бърз растеж, аз пък съм фен на този бляскав финиш, който придава за отрицателно време на косата! Все пак не е пропоръчително да се прави често, защото е вероятно да се получи обратният ефект.
6. Повторно порастване (regrowing) – новото ми любимо “хоби”
- Защо да купуваш нови стръкове праз лук или зелен лук, като можеш да си то отгледаш сам без особени усилия? Просто остави по-голямо парче откъм корените и го постави в чаша, като сипваш малко (!) вода през ден. По-долу можеш да видиш прогреса на един праз и глава лук за само около седмица-две време до прозореца.
- Можеш да си отгледаш у дома и растение от авокадо костилка, от покълване на лимонови семки, от короната на ананас и др. В момента три wanna be avocado tree стоят на перваза и само един се е пропукал и е напът да пусне коренче, пък ще видим., отдавна не съм го правила.
7. Почистване без отпадъци
- Вкъщи от 2 г. използваме дървени четки със сменяема глава, които много лесно почистват съдовете, без да се измокряш до ушите, а също и супер успешно заместват досадните нерециклируеми конвенционални кухненски гъби. От време на време преварявам главата на четката в метално канче на котлона, за да удължа живота й, но не прекалено дълго, защото иначе се надува и изкривява, и после не влиза в дръжката. Самите глави пък после използвам за почистване на банята, на котлоните или на мивката с оцет и сода.
- Четките ни са от Green Revolucia, но се е налагало да взимам и от Айко. От тях (Революция, де) взимам и по-големи количества сапун за миене на съдове, но мъжът вкъщи не го харесва, затова разполагаме и с План Б – наливен препарат за съдове с лимон от Тиера Верде. Него взимаме направо в големи количества в кашонче от 5 литра (от Одоната или от вносителя T.V), и си пресипваме нужното в шишенце. Можете да откриете всичко тяхно и в рефилница Station Zero в София.
Виж още: Магазин за наливни препарати Station Zero
- Друг подходящ заместител на гъбата е т.нар. гъба луфа, която всъщност представлява изсушена сърцевина на специален сорт тиквичка. Може да се намери в еко магазините, но понеже се отглежда буквално в градината, може да проверите първо фейсбук групите и сайтове като OLX, където се продава даже в килограми и в метри. За догодина може да си вземете и семена за отглеждане на луфа в двора, ако сте късметлии да имате такъв! Хубавото е, че накрая може да се нареже на дребно и да се компостира.
- Вкъщи нямаме миялна машина, но за който разполага с такава, Симона от Zero waste Sofia е споделяла DIY прах за съдомиялна от печена сода и др. Рецепта оставям тук.
8. Компостиране
Компостирането е метод на разлагане на органична материя – плодове, зеленчуци, листа, клонки, хартия и др. Накрая на този процес се получава свежа, прясна и богата на вещества жива почва (наречена компост), която човек може да използва за разсад вкъщи, в градината, или просто да занесе в гората. Това е накратко. Надълго – разгледай статията с инструкции няколко поста по-назад.
Виж още: ДОМАШНО КОМПОСТИРАНЕ НА ТЕРАСАТА СТЪПКА ПО СТЪПКА
9. Още няколко идеи
- Отскоро в ресторанта на Благичка (чуй подкаст епизода ни с нея тук) събират използвано, но почистено от хранителни остатъци слънчогледово олио, независимо от количеството. Занесете го на място в ресторанта, а те ще го предадат нататък, за да се превърне в гориво.
- Друг вариант за оползотворяване на използваната мазнина е да я отопите с хляб и да нахраните някое бездомно куче или коте наоколо.
- Като заговорихме за хляб, любопитен факт е, че филийки хляб (и съответно кекс) могат да бъдат замразявани! След това в тостера са напълно готови! Аз прилагам и друга тактика за вече повтвърден хляб – слагам го в уреда за готвене на пАра върху завираща вода в тенджерка. Хитър Петър така ме е научил!
- Попитайте в кварталната млекарница дали събират обратно стъклените буркани от кисело мляко. Така съвсем случайно установих, че на нашия пазар има такава практика! Иначе в магазин “Чифлик ливади” на пазар Римската стена в Лозенец продават голяма част от продуктите си в стъкло и/или насипно, като отново можете да им връщате изчистени бурканчетата от мляко, кефир, бульони, маслини, сушени домати, кимчи и др.
- У дома използваме кана за вода с филтър, като пием чешмяна вода, а чешмите с минерална вода в София са страхотни! Все пак, ако филтрите не ви се нравят, натурален начин за почистване на водата е пръчка от активен въглен, която може да се ползва и на път.
- Онова, което не може да се компостира или оползотвори, все пак отива в кофата. У дома имаме две кошчета, като едното е за рециклируеми неща, а другото е по-алко, общо кошче. За тях използваме хартиените торби, в които идват доставките ни на храна, които поръчваме понякога, а стъкленият амабалаж складирам и пренасям диретно с платнена торба.
Има куп варианти за биоразградими и/или компостируеми (дали в домашен или индустриален компостер, това вече е съвсемдруга тема) торбички вече, като такива могат да се намерят в Метро, в Балев Био, в Зоя, Зелен Био и др. Българският стартъп Easy Recycle пък пуснаха тройни цветни кошчета с дръжки за разделно събиране.
Надявам се днешният пост да ви е полезен или вдъхновяващ! Мисля, че би дошъл точно навреме преди старта на новата седмица и планирането на пазара и предстоящите хапвания у дома, навън или хоум офис. Ако се присетите още нещо, ще се радвам да допълним идеите!
P.S. Ако ви се чете още по темата, оставям линкове и към 2 статии, които писах по темата миналата и по-миналата година в блога на Green Revolucia – част 1 и част 2. Има ги и на английски.
thrift sheep